Ako vybrať správnu farbu a vzor koberca?

Farby a vzory kobercov ATCARPET

Koberec si treba vyberať tak, aby perfektne zapadol do vašej domácnosti a nepôsobil rušivo. Veľkú úlohu pritom zohrávajú farby a vzory, ktoré môžu interiér spríjemniť. Čo by ste mali mať na pamäti pri výbere?

Farebná harmónia

Predtým, ako sa rozhodnete pre farbu, venujte krátky pohľad miestnosti, v ktorej bude koberec ležať. Všimnite si farby stien, podlahy a nábytku. Ak izba pôsobí príliš fádne, môžete stiahnuť po koberci výraznejšej farby i vzorov. Ak je naopak miestnosť zariadená harmonicky tón v tóne, nesnažte sa tento dojem pokaziť. Radšej si vyberte koberec podobnej farby ako zvyšok miestnosti. Všimnite si aj to, ktorý nábytok je v izbe najdominantnejší a tomu prispôsobte aj výber koberca. Ak máte napríklad v obývačke peknú sedačku jasnej zelenej farby, neberte jej čaro tým, že pod ňu umiestnite koberec výraznej farby. Farby sa budú biť a nebudú pôsobiť harmonicky. Radšej zvoľte menej nápadný koberec, ktorý podčiarkne dizajn a farbu sedačky.

Sisalový koberec tkaný vzor ATCARPET
Pri kusovom koberci na mieru si môžete zvoliť farbu a vzor koberca a rovnako tak aj okraja. Takto vytvoríte unikát, ktorý zapadne do každého interéru.

Vhodná farba do každej miestnosti

Farbu vyberajte aj na základe veľkosti miestnosti. Do malých priestorov vyberajte svetlejšie farby, veľké priestory znesú aj tmavšie odtiene. Dominantnú farbu kuchyne by mal vyberať človek, ktorý v domácnosti najčastejšie varí. Rovnako to platí aj o spálňach a detských izbách. Každý človek prirodzene inklinuje k nejakej farbe, ktorú uprednostňuje pred ostatnými. Vhodnou farbou do kuchyne i jedálne je žltá a oranžová v kombinácii s hnedou. Chodby sú často miestnosťami, v ktorých je príliš málo svetla, preto zvoľte radšej svetlé farby ako sú žltá, žltobiela, béžová alebo biela. Obývačka znesie aj výrazné farby a silné odtiene červenej a oranžovej. Príliš živé farby môžete skrotiť pokojnejšími pastelovými odtieňmi. Čo sa týka kúpeľne, táto miestnosť symbolizuje pokoj a uvoľnenosť, preto sú do nej vhodné najmä odtiene modrej a zelenej. Doplnky môžete zvoliť aj v silnejších farbách. Spálňa je miestnosť určená na odpočinok, preto tiež zvoľte zelenú alebo modrú farbu. Obľúbenou farbou do spálne býva aj červená, ale nepreháňajte to s ňou. Skôr sa hodí ako farba doplnkov. Do detskej izby môžete zvoliť aj výraznejšie a živšie farby, pretože okrem odpočinku sa v nej deti aj hrajú a aktívne v nej trávia čas.

Koberec si treba vyberať tak, aby perfektne zapadol do vašej domácnosti a nepôsobil rušivo.

Vplyv farieb na psychiku človeka

Farby zohrávajú v živote človeka veľmi dôležitú úlohu, pretože ovplyvňujú náladu a pocity. Teplé farby, akými sú žltá, oranžová, červená a hnedá v mäkkých odtieňoch, podporujú chuť do jedla. Od jedla naopak odrádzajú výrazné farby použité na väčšiu plochu ako citrónovo-žltá alebo krikľavá červená. Studené farby ako modrá, zelená a modrofialová tiež pôsobia ,,diétne“.

Červená je vitálnou a aktívnou farbou, symbolizuje vášeň, lásku, odvahu, horúčavu a boj. Je považovaná za najvýraznejšiu, veľmi extrovertnú farbu. Červená farba tiež zrýchľuje pulz a krvný obeh, zvyšuje tlak krvi, vylučovanie adrenalínu a činnosť pečene. Môže spôsobovať bolesti hlavy. Nie je vhodná pre nervóznych, agresívnych a citovo nestabilných ľudí.

Oranžová je farbou ohňa a slnka. V indickej kultúre symbolizuje odvahu a obetavosť. Je považovaná za veselú farbu, ktorá pomáha prekonávať únavu. Vyjadruje teplo a srdečnosť, povzbudzuje chuť do jedla, pomáha pri rannom vstávaní a pri liečbe depresie.

Žltá farba je farbou slnka, svetla a optimizmu. Oživuje, aktivizuje, podporuje koncentráciu a bdelosť. Symbolizuje tvorivosť a múdrosť. Podporuje motoriku a komunikatívnosť.

Sisalový koberec dvojfarebné vlákno ATCARPET
Koberce tkané z viacfarebných vlákien dokážu správne oživiť interiér.

Ružová je považovaná za ženskú a dievčenskú farbu. Je teda farbou nežnosti, ale aj slabosti a naivity. V prírode sa vyskytuje ojedinele, a preto môže navodiť pocit umelosti. Je nevhodná k prírodným motívom.

Zelená farba je farbou zdravia a prírody. Má upokojujúci vplyv na nervový systém, je účinná pri vyčerpanosti a môže zmierniť migrény. Zelené svetlo rozširuje kapiláry, znižuje krvný tlak a podnecuje vylučovanie štiav. Zelená je aj farbou pokoja, mieru, odpočinku a rozmýšľania. Keďže pôsobí upokojujúco je najvhodnejšia do kúpeľní a spální, kde môže byť zastúpená aj vo forme rastlín.

Modrá symbolizuje múdrosť, inteligenciu, nesmrteľnosť a mystiku. Upokojuje a vytvára asociácie čerstvosti, ľahkosti, pokoja a ticha. Podnecuje rozumovú aktivitu, koncentráciu a ponorenie sa do vlastného vnútra.

Fialová farba pôsobí tajomne. Je farbou umelcov a duchovna. Podporuje kreativitu, pomáha pri tvorbe nových nápadov a vízií.

Biela symbolizuje jasnosť, nevinnosť a čistotu, nový začiatok a narodenie. V spojení s jemnými modrými odtieňmi pôsobí veľmi chladne. Je tiež symbolom božskosti, dokonalosti, hrdosti, dobroty a večnosti. Biely byt pôsobí priestranne, ale tiež smutne a sterilne.

Čierna je nielen farbou smútku, depresie, zla a strachu. Z pohľadu módy je  to najštýlovejšia farba. Symbolizuje tiež eleganciu a je obľúbenou farbou umelcov. Čiernu v interiéri nikdy nepoužívajte ako hlavnú farbu, len ako farbu doplnkov.

Hnedá je prírodnou farbou. Symbolizuje drevo a zem. Je upokojujúca a hrejivá. Je to však nevýrazná farba, ktorú treba vhodne kombinovať s inými výraznejšími farbami.

Vlnený koberec jednofarebný ATCARPET
Jednofarebný koberec bez vzoru pôsobí ukľudňujúco nielen na dušu, ale aj na interiér.

Vhodné kombinovanie farieb a vzorov

Ak chcete vytvoriť kombináciu farieb príjemnú pre oči, rozhodnite sa pre jednu základnú farbu a kombinujte ju s jej svetlejšími alebo tmavšími odtieňmi. Ak chcete kombinovať dve rozdielne farby, pomôžte si kombináciami z prírody. Príkladom takejto kombinácie je napríklad červená a zelená, ktorú môžeme v prírode nájsť ako červenú jahodu medzi zeleným lístím. Pri zariaďovaní interiéru sa vyvarujte využitia dvoch farieb rovnakej intenzity, môže to pôsobiť  chaoticky. Je lepšie, ak je jedna z farieb v slabšom odtieni. Ďalšou možnosťou je  kombinovanie monochromatických farieb. Sú to v podstate tie isté farby rozličnej hĺbky. Napríklad aj taká čierna a biela sú vlastne monochromatickými farbami, keďže sa líšia len množstvom šedej, ktorú v nich nájdete. Čo sa týka vzorov, vyberajte také, ktoré budú ladiť s ostatným zariadením. Ak ste už použili v interiéri veľa doplnkov, zvoľte radšej jednoduchý koberec bez vzorov. Po vzoroch siahnite len vtedy, ak chcete kobercom upútať a urobiť z neho dominantný prvok miestnosti.

Farba koberca a znečistenie

Vo všeobecnosti platí, že čím bledšia farba, tým viac na nej vidieť znečistenie. Tmavšie farby škvrny zamaskujú lepšie. V prípade sýtych farieb sa však môže stať, že pri nevhodnom čistení farba zbledne a vyčistené miesto je veľmi výrazné. V prípade čistenia kobercov platia dve základné pravidlá: Znečistenie sa snažte odstrániť v čo najkratšom čase a koberec čistite vhodnými prostriedkami a vhodným spôsobom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *