KOBERCE Z PRÍRODNEJ VLNY

Vlna je nenahraditeľnou surovinou v ríši kobercov a pre svoju jemnosť, hebkosť a ďalšie unikátne vlastnosti je považovaná za záruku maximálnej kvality a najvyššieho komfortu. Koberce z vlny sú vhodné do všetkých izieb, z ktorých je podstatné spomenúť najmä detskú izbu. Výborne sa kombinujú s bytovými doplnkami z akéhokoľvek materiálu. Hodia sa v prvom rade k nábytku s prírodnou farbou. Výrazne utlmujú hluk, odpudzujú roztoče a iné drobné živočíchy, nepriťahujú prach a dokážu aj bez špeciálnej úpravy odolávať plameňom. Koberce z vlny sú ohybné, nepraskajú a pod slnečnými lúčmi blednú len minimálne. Pri správnej starostlivosti vydržia aj niekoľko desiatok rokov bez výraznejšieho opotrebovania.

CHARAKTERISTIKA KOBERCOV Z PRÍRODNEJ VLNY

 

Využitie vlnených kobercov:

najmä spálňa a detská izba, ale aj obývačka; menej frekventované kancelárske priestory

Výhody kobercov z ovčej vlny:

utlmuje zvuk, výborný tepelnoizolačné vlastnosti, životnosť, nepriťahuje prach, jemnosť a luxusný materiál pre bosé chodidlá

Nevhodné podmienky pre vlnené koberce:

priamy dotyk s vodou a nadmerná vlhkosť ich poškodzuje

Materiál kobercov z vlny:

Na výrobu kobercov sa používa hlavne ovčia vlna, ktorá je najdostupnejšia a najdôležitejšia surovina živočíšneho pôvodu v textilnom priemysle. Pre účely výroby textílií boli vyšľachtené špeciálne jemnovlnné plemená, tzv. merino.

Rozmery vlnených kobercov:

Rozmery kusových kobercov sa určujú podľa želania zákazníka (do max. šírky 4 metre, pri vybraných vzoroch 5 metrov). Vyrábajú sa najmä s bavlneným, ľanovým alebo koženým okrajom v rôznych farebných prevedeniach. Maximálna šírka metrážnych kobercov je 4 m a maximálna dĺžka 25 až 30 metov. Podľa želania zákazníka je možné rozmery upraviť.

Vlna sa veľmi dobre kombinuje aj s inými prírodnými vláknami. Kvalitné a esteticky pôsobiace koberce sa vyrábajú najmä v kombinácii so sisalom.

Farby kobercov z vlny:

Vyrábajú v prírodných alebo matnejších farbách, v ktorých prevládajú odtiene bielej, pieskovej, hnedej alebo sivej. Sú však dostupné aj varianty v pastelových farbách.

Štruktúra a vlastnosti vlnených kobercov:

Koberce z vlny zabezpečujú najvyšší štandard pre milovníkov bosých nôh. Ich jemnosť pôsobí relaxačne na chodidlá a hebký pocit má na človeka upokojujúci účinok. Sú vyhľadávané najmä pre svoju mäkkosť, ktorú sprevádza vkusný vzhľad a luxusné prevedenie, ktoré je vhodné do všetkých obytných priestorov. Perfektne dolaďujú interiér, ktorému dodávajú jemné a hrejivé kontúry. Štruktúra povrchu je rovná.

Zo všetkých prírodných kobercov práve vlnené koberce sú schopné najviac regulovať vlhkosť miestností. Pri zvýšenej vlhkosti vzduchu sú schopné vlhkosť nasávať a uvoľniť ju až keď sa ovzdušie príliš vysuší. Ide o prírodný regulátor, ktorý je schopný prispieť k vyrovnávaniu ovzdušia domácností. Mimoriadne kvalitne izolujú teplo a neprepustia chlad z podlahy. Aj v zimných mesiacoch budete mať pocit tepla pri priamom dotyku kobercov s chodidlami.

Koberce z vlny sú odolnejšie ako koberce z umelého vlákna. Sú ohybné, nepraskajú a pod slnečnými lúčmi blednú len minimálne. Pri správnej starostlivosti vydržia aj niekoľko desiatok rokov bez výraznejšieho opotrebovania.

Koberce z vlny prirodzene pĺznu. Po prvých dvoch - troch vysávaniach sa táto vlastnosť normalizuje na bežnú, prijateľnú úroveň.

Umiestnenie kobercov z ovčej vlny:

Sú najvhodnejšie do detských izieb. Plazenie, kotúľanie, či pohyb po štyroch na vlnených kobercoch budú pre deti nezabudnuteľným zážitkom. Vlna obsahuje prírodné látky, ktoré odpudzujú roztoče, preto sú tieto koberce odporúčané aj pre tých, ktorí sú na tieto živé organizmy alergické.