KOBERCE VLNA - SISAL

Podstatou kombinácie sisalového a vlneného vlákna je „využiť to najlepšie z každého materiálu“. Sisal dodáva kobercu pevnosť a odolnosť, kým vlna zvyšuje komfort a so svojimi svetlejšími odtieňmi vytvára obdivuhodnú vzorkovanú štruktúru. Farebný kontrast týchto dvoch materiálov vytvára jedinečný dizajn s členitejšou textúrou a výraznejšími vzorkami. Dokonale sú schopné pretvoriť vzhľad miestností, dodávajú vnútorným priestorom pocit tepla a oživujú chladne, staticky pôsobiaci výzor izieb.


CHARAKTERISTIKA KOMBINOVANÝCH KOBERCOV VLNA - SISAL

Využitie kobercov z kombinácie vlny a sisalu:

najmä obývačka alebo spálňa, príp. vstupná hala, či chodba

Výhody kobercov:

jedinečný dizajn založený na kontraste vlny a sisalu, utlmuje zvuk, dobré tepelnoizolačné vlastnosti, nepriťahuje prach,

Nevhodné podmienky:

priamy dotyk s vodou a nadmerná vlhkosť ich poškodzuje

Materiál kobercov:

Na výrobu kobercov sa používa ovčia vlna v kombinácii so sisalom, teda zmes vlákien živočíšneho a rastlinného pôvodu. Pri tom je dôležité rozlíšiť rôzne kombinácie uvedených vlákien: pri niektorých kobercoch sú vlákna navzájom oddelené a vizuálne rozlíšiteľné – tieto koberce sú farebne kontrastnejšie a výrazne vzorkované. V niektorých prípadoch je priadza ušúľaná z obidvoch vlákien, čiže v textúre koberca nie je možné odlíšiť vlnené a sisalové časti, keďže sú v samotnej priadzi rovnomerne zastúpené. Tieto koberce nie sú z hľadiska farieb kontrastné.

Rozmery kobercov:

Rozmery kusových kobercov sa určujú podľa želania zákazníka (do max. šírky 4 metre). Vyrábajú sa najmä s bavlneným, ľanovým alebo koženým okrajom v rôznych farebných prevedeniach. Maximálna šírka metrážnych kobercov je 4 m a maximálna dĺžka až 30 metov. Podľa želania zákazníka je možné rozmery upraviť.

Farby kobercov z kombinácie vlny a sisalu:

Vyrábajú sa  v prírodných alebo matnejších farbách, v ktorých prevládajú odtiene zemitých farieb. Svetlejšia vlna vytvára kontrastnejšie vzorky na tmavšom sisalovom základe.

Štruktúra a vlastnosti kobercov:

Vyznačujú sa kontrastnou a členitou štruktúrou, ktorá je mimoriadne vhodná do chladnejšie zariadeného interiéru s deficitom vzoriek. Sú schopné veľmi účinne oživiť uvedený interiér. Zároveň ide o prírodný regulátor, ktorý je schopný prispieť k vyrovnávaniu ovzdušia domácností. Pri zvýšenej vlhkosti vzduchu sú schopné vlhkosť nasávať a uvoľniť ju až keď sa ovzdušie príliš vysuší. Sú ohybné, nepraskajú a pod slnečnými lúčmi blednú len minimálne. Koberce z kombinácie vlny a sisalu sú pomerne odolné vďaka silnému sisalovému vláknu.

Umiestnenie kobercov:

Sú najvhodnejšie do obývačiek, kde interiéru dodávajú individuálny vzhľad a exkluzivitu.