KOBERCE ZO SISALU

Sisalové koberce sú vhodným doplnkom k dreveným, laminátovým alebo keramickým podlahám. Prírodný ekologický materiál kobercov perfektne ladí s akýmkoľvek typom nábytku. Ich výhodou je v prvom rade prirodzený vzhľad, schopnosť tlmiť zvuky a nepriťahovanie prachu. V kobercoch spolupôsobí príroda, zdravie a nadčasový dizajn, ktoré spoločne dodávajú domácnosti harmóniu, eleganciu, pocit pokoja a vkus. Zjemňujú detaily interiéru a zdokonaľujú útulnosť obydlia. Výrazne menia vzhľad miestností, dodávajú vnútorným priestorom pocit tepla a oživujú chladne, staticky pôsobiaci výzor izieb. Sisalové koberce sú rovnako obľúbené v kruhoch moderného životného štýlu, ako aj medzi vyznávačmi tradičného bývania.


CHARAKTERISTIKA KOBERCOV ZO SISALOVÝCH VLÁKIEN

Využitie sisalových kobercov:

domácnosť, kancelárske a iné komerčné priestory, spoločenské a reprezentačné priestory, hotely a iné ubytovacie zariadenia, múzeá, kultúrne domy, galérie, divadlá, kostoly

Výhody sisalových kobercov:

odolnosť, životnosť, utlmuje zvuk, nepriťahuje prach, sú antistatické – neelektrizujú sa, dotvára interiér, vhodné aj pre miestnosti s podlahovým kúrením

Nevhodné podmienky pre koberce zo sisalu:

priamy dotyk s vodou a nadmerná vlhkosť ich poškodzuje, pôsobením priameho slnečného svitu blednú

Materiál sisalových kobercov:

Sisalové koberce sú vyrobené zo sisalových vlákien, ktoré pochádzajú z listov agávy sisalovej. Ide o veľmi pevné a odolné prírodné vlákno, ktoré je vhodné na výrobu kusových a metrážnych kobercov, behúňov, ale aj kobercových dlaždíc a  poťahov stien.

Rozmery sisalových kobercov:

Rozmery kusových kobercov sa určujú podľa želania zákazníka (do max. šírky 4 metre, pri vybraných vzoroch 5 metrov). Vyrábajú sa najmä s bavlneným, ľanovým alebo koženým okrajom v rôznych farebných prevedeniach. Maximálna šírka metrážnych kobercov je 4 m a maximálna dĺžka 25 až 30 metov. Podľa želania zákazníka je možné rozmery upraviť.

Farby sisalových kobercov:

Najčastejšie sú dostupné v prírodných farbách, ale vďaka ich ľahkému a účinnému farbeniu sú k dispozícii prakticky v akejkoľvek farbe (napr. aj v rôznych odtieňoch modrej, červenej, či sýtozelenej). Do štandardnej ponuky patria aj koberce v rôznych farebných kombináciách – najmä dvoj alebo trojfarebné prevedenie.

Štruktúra a vlastnosti kobercov zo sisalu:

Z hľadiska štruktúry sa členia na niekoľko základných typov ako napr. ploché koberce s rovnomernou štruktúrou, keprovky (vzorka pripomínajúca vianočný stromček), bouclé (v jednom smere vypuklé pásiky), panama (pripomínajúca ručne tkaný koberec), či rôzne vzorkované koberce (tzv. jacquard). Vybrať je možné zo širokej škály vzoriek v závislosti od farebnej kombinácie, spôsobu tkania a dizajnu.

Sisalové koberce vytvárajú v interiéri vyrovnanú mikroklímu. Sisalové vlákno je schopné nasávať vlhkosť, ale v prípade potreby aj ju odovzdať. V prázdnejších miestnostiach utlmuje rezonanciu zvuku, čím eliminuje nepríjemnú ozvenu uzavretých priestorov.

Umiestnenie sisalových kobercov:

Hodia sa do všetkých typov interiérov, kde neprevládajú vlhšie podmienky. Pôsobia veľmi esteticky a moderne. Podlahe dodávajú nadštandardnú eleganciu s pocitom tepla, vďaka čomu sú schopné oživiť chladne a staticky pôsobiaci interiér.

V domácnostiach sú odporúčané najmä do obývacej izby, haly a na chodby. Je možné ich použiť v  miestnostiach s podlahovým kúrením. Vďaka svojej odolnosti môžeme väčšinu sisalových kobercov v závislosti od ich štruktúry zaťažiť aj stredne ťažkým nábytkom.

Sú mimoriadne vhodné aj do rôznych pracovných priestorov – najmä do kancelárií, zasadačiek a chodieb. Sisalové koberce veľmi dobre odolávajú zošlapávaniu, preto sa hodia aj do miestností s vysokou frekvenciu ľudí (napr. recepcie, prijímacie miestnosti, klientské zóny, konferenčné miestnosti). Vybrané koberce v závislosti od ich štruktúry je možné zaťažiť aj kolieskovými stoličkami.