Na čo všetko treba myslieť pri výbere koberca?

vzorky kobercov ATCARPET

Ak rozmýšľate o kúpe prírodného koberca, na začiatku si ujasnite, ktorá miestnosť je preň najvhodnejšia. Niektoré koberce z prírodných materiálov nemusia dobre znášať vlhkosť, ale za to sú veľmi odolné voči zošľapávaniu. Ak zvolíte správny typ koberca do správneho prostredia, odvďačí sa vám dlhou životnosť a jeho pozitívne vlastnosti využijete na maximum.

Prírodný koberec do kúpeľne a vlhkých priestorov

Koberec do kúpeľne musí byť odolný voči vlhkosti a zmáčaniu, preto do vlhších miestností odporúčame predovšetkým koberce z kokosového vlákna. Kokosové vlákna sú veľmi pružným a odolným materiálom, ktorý veľmi dobre odoláva vode. Práve vďaka tomu mohli kokosové orechy prekonať oceány a rozšíriť sa na všetky kontinenty. Okrem kúpeľne ho môžete umiestniť aj do exteriéru, pretože nevybledne ani dlhodobým pôsobením slnečného žiarenia. Koberec z kokosového vlákna nájde uplatnenie prakticky všade, v exteriéri, interiéri, aj na mimoriadne frekventovaných miestach. Čo sa týka kobercov z morskej trávy, sú mimoriadne odolné voči tekutému znečisteniu a sú odolnejšie voči vode ako sisal a vlna, ale do kúpeľní ich napriek tomu neodporúčame.

kokosove vlakno ATCARPET
Kokosové vlákno je prirodzene odpudzuje vodu a koberce z neho sú preto vhodné aj do kúpeľní, či na terasu.

Koberce z prírodných materiálov a slnečné žiarenie

Niektoré druhy kobercov môžu pri dlhodobom pôsobení slnečného žiarenia strácať farbu. Stáva sa to najmä vtedy, ak umiestnite koberec pri oknách. Slnečný svit sa podpíše najmä na sisalových kobercoch, ktoré začnú časom blednúť. Ak hľadáte koberec do slnečných miestností, rozhodnite sa radšej pre koberce z vlny, morskej trávy alebo kokosového vlákna.

Prírodný koberec odolný voči znečisteniu

Nech sa už snažíte akokoľvek, v domácnosti sa vždy pritrafí nejaká nehoda. Rozliate víno, káva, vytečená omáčka alebo spadnuté kusy jedla. K týmto nehodám dochádza najmä v kuchyni, jedálni či obývačke, a preto mnoho ľudí uprednostní pred kobercom studenú dlažbu alebo plávajúcu podlahu. Nemusí to tak byť. Koberce z morskej trávy sú mimoriadne odolné voči suchej špine aj tekutému znečisteniu a navyše nepriťahujú prach. Pri správnom ošetrení z nich hravo odstránite stopy po červenom víne aj káve. Vhodným kobercom do kuchyne alebo jedálne je aj mimoriadne odolný koberec z kokosového vlákna.

vlnený koebrec London ATCARPET
Vlnené koberce sú mäkké a jemné, vhodné do miestností ako spálňa, či detská izba.

Zaťaženie prírodných kobercov

Koberce v miestnostiach, v ktorých sa stretáva celá rodina, bývajú zaťažované viac ako napríklad koberce v spálni. Medzi frekventované miestnosti patria hala, chodby, kuchyňa, jedáleň a obývačka. Pri výbere koberca dbajte aj na to, ako dokáže odolávať zaťaženiu. Sisalové koberce veľmi dobre odolávajú zošľapávaniu  a je ich možné zaťažiť stredne ťažkým nábytkom. Naopak koberce z morskej trávy by ste nemali zaťažovať ťažkým a stredne ťažkým nábytkom ani kolieskovými stoličkami. Koberce z vlny nájdu uplatnenie skôr v detských izbách, pretože sú jemné a mäkké, vhodné na plazenie, kotúľanie, behanie a skákanie. Na mimoriadne frekventované miesta akými sú kancelárie, recepcie, chodby alebo schody odporúčame najmä koberce z kokosového vlákna. V červenom prevedení sú ideálne na slávnostné podujatia, akými sú svadby, ceremónie alebo V.I.P. večierky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *