Ako si vybrať správnu veľkosť a tvar koberca?

koberec AT CARPET

Chcete si kúpiť prírodný koberec, ale rozmýšľate nad vhodnými rozmermi? Prečítajte si pár rád, ako vybrať ten najlepší rozmer pre spálňu, obývačku, jedáleň alebo pod konkrétny nábytok.

Koberec pred sedačku a konferenčný stolík

Častým dispozičným riešením je umiestnenie koberca do obývačky tak, aby pokryl podlahu pred sedačkou a pod konferenčným stolíkom. Vhodným rozmerom koberca je 120×170 cm. V prípade, ak máte v obývačke dve sedačky, koberec umiestnite tak, aby bol koberec pred oboma sedačkami a nikto nemusel mať nohy priamo na dlážke. Na tento účel vyberte koberce veľkosti napríklad 160×230 cm. Ak chcete k dvom sedačkám pridať aj kreslo, rozhodnite sa pre koberec, ktorý pokryje celú izbu, alebo len plochu pod sedačkami, kreslom a konferenčným stolíkom. Ďalšou možnosťou je, ak koberec pokryje len priestor pred sedačkami, kreslom a pod konferenčným stolíkom. Nekupujte koberec, ktorý bude siahať len pod časť sedačky. Vo väčšine prípadov to nevyzerá dobre.

 

Salvador
Koberec pod jedálenský stôl by mal byť tak veľký, aby stolička aj po odsunutí bola všetkými štyrmi nohami na koberci.

Koberec pod jedálenský stôl

Ak chcete koberec do jedálne, rozhodujte sa podľa toho, aký veľký je váš stôl a koľko osôb zaň viete usadiť. Vždy dbajte na to, aby boli na koberci stoličky všetkými štyrmi nohami, aj keď sa sediaci človek odsunie. V opačnom prípade je sedenie na stoličke menej pohodlné, stolička je menej stabilná, čo môže viesť k úrazom. V prípade ak máte stôl pre štyri osoby, vhodný je koberec rozmeru minimálne 160×230 cm.  V prípade stola pre šesť osôb by mal byť minimálny rozmer koberca 200×290 cm. Väčšie stoly bývajú zriedkavosťou, napriek tomu ak taký máte, zvoľte rozmer koberca minimálne 240×340 cm. Najčastejšími tvarmi koberca pod jedálenský stôl sú štvorec a obdĺžnik.

Koberec pod posteľ

Koberec do spálne je možné uložiť na mnoho spôsobov, či sa už rozhodnete pre malý koberček alebo koberec na celú miestnosť. Základným pravidlom pre koberce do spálne je, aby vám boli k dispozícii keď vstávate a nemuseli ste klásť nohy na studenú dlážku. Ak chcete len malý koberec pozdĺž postele vhodné sú rozmery 70×110 cm alebo 80×150 cm. Koberec môžete umiestniť ku koncu manželskej postele v závislosti od jej rozmerov. Vhodné sú koberce veľkosti 160×230 cm alebo 200×290 cm. V prípade dvoch osobitných alebo detských postelí stiahnite po koberci rozmeru 120×170 cm.

koberec pod posteľ AT CARPET
Nie je nič príjemnejšie, ako ráno z postele položiť nohy na mäkký koberec.

Koberec pod písací stôl

Koberec do pracovne by mal byť prispôsobený rozmerom pracovného stola. Mal by pokrývať aj plochu pod stoličkou a rozsah jej pohybu najmä pri kolieskových stoličkách. V opačnom prípade môže byť neustály prechod stoličkou z koberca na podlahu a naopak veľmi otravný. Pri výbere koberca do pracovne si preverte jeho odolnosť voči zaťaženiu ťažkým nábytkom a stoličkám na kolieskach.

Koberec do zasadacej miestnosti

V prípade koberca do zasadacej miestnosti voľte koberec tak, aby pokrýval plochu pod stolom a stoličkami aj vtedy, keď sa ľudia na stoličkách odsunú. V tomto prípade sa odporúča využiť koberec na celú miestnosť. Bude dobre tlmiť zvuky príchodov a odchodov väčšieho množstva ľudí.

Koberec uložený voľne

Malé koberce uložené voľne nachádzajú svoje uplatnenie najmä v chodbách, predsieňach, pod menším nábytkom, na WC, v kúpeľni pri vani alebo sprchovom kúte, či pozdĺž postele. Veľké kusové koberce zas často nájdeme v obývačkách, priestranných halách alebo spálňach. V týchto miestnostiach leží koberec väčšinou v strede izby. Veľké kusové koberce pôsobia v miestnostiach dominantne a aj fádnej izbe dokážu vdýchnuť úplne nový život. V porovnaní s malými kusovými kobercami sú však náročnejšie na manipuláciu a čistenie.

WW arris teal 37307 SFEER_l
Väčší koberec bude v miestnosti dominovať a pri správne zvolenej farbe miestnosť úplne zmení, oživí.

Kusový koberec na skoro celú miestnosť

Koberce na celú miestnosť môžeme nájsť v takmer každej miestnosti okrem kúpeľne a WC. Vhodné sú najmä do detských izieb malých detí, ktoré sa často hrajú sediac alebo ležiac na zemi. V minulosti sa koberce kládli až priamo ku stenám miestnosti. V súčasnosti je moderné zvoliť menší koberec. Len pod nábytok alebo na určitú časť miestnosti.

Koberec pod bytové doplnky

Koberec môžete uložiť aj pod väčšie lampy, vázy, taburetky alebo samostatne stojace kreslá. Koberec sám o sebe môže byť skvelým doplnkom, ktorý miestnosť oživí a dodá jej úplne nový rozmer. Malé kusové koberce sú vhodné, aj keď potrebujete prekryť fľaky, poškodenie alebo poškriabanie podlahy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *